Join us this month on the NHSSCA Podcast with Coach Monte Sparkman - CLICK HERE

NHSSCA State Coach of the YEar

This award is given annually to a High School Strength and Conditioning Coach to recognize his or her coaching achievements and passion for the profession.

The Process

The State Coach of the Year is selected from among the top coaches across each state and receives an award certificate.

– Candidates must be current NHSSCA Members.

– Candidates must have a minimum of 3 years serving as a full-time faculty member in the role of strength and conditioning coach (private or public high school).

– Candidates must be nominated by a CURRENT NHSSCA Professional Member.

– Nominations begin September 1, 2021 and ends midnight on September 30, 2021.

– Nominees will have their information sent to the appropriate State Director who will select the top two (2) candidates and submit their name to the NHSSCA Regional Board Member for National Coach of the Year consideration.

– The Regional Board Member will evaluate all submissions and select the top candidate for the National Coach of the Year pool.

– After the National COY has been chosen, the candidates who have not been selected will be returned to the Regional Board Members to determine the Regional and State Coaches of the Year.

ATTENTION: State Directors are not eligible to win the State Coach of the Year Award but can be included in the Regional and National process.

– If you have any questions about the process, please contact garrett.keith@wca-hsv.org.

Congratulations to the State High School Strength Coaches of the Year

Region 1 – Southeast
Alabama
Jon Hersel 2019
Steward Carlisle 2020
Brandon Herring, Hewitt-Trussville HS 2021
Kade McGee, American Christian Academy 2022
Chad Phillips, Westbrook Christian School 2023

Florida
Micah Stucky 2019
Micah Kurtz 2020
Jeremy Evans, The Kings Academy 2021
Cory Aun, St. Cloud High School 2022
Eric Shulz, Saint Stephen’s Episcopal School 2023

Georgia
Dustin Wolf 2019
Peter Tongren 2020
Scott Thompson, Dalton High School 2021
PJ GraybeckRiverwood, International Charter School 2022
Stan Luttrell, Colquitt County High School 2023

Tennessee
Brandon Waters 2019
Lincoln Thomas 2020
Bryan Vanvleet, Ensworth School 2021
Zack Fleming, Dobyns-Bennett High School 2022
Andrew Caldwell, Spartanburg High School 2022
Jacob Buttram, Springfield High School 2023

South Carolina
Robbie Cole 2020
Mike Armstrong, Lugoff-Elgin HS 2021
Daniel Rochester, T.L. Hanna High School 2023

North Carolina
William Fly 2020
Brian Bosman, Ardrey Kell HS 2021
Lew Stephens, Concord High School 2022
Derek Armah, South Garner High School 2023

Mississippi
Andrew Rafferty, Clinton Public Schools 2023


Region 2 – Southwest
Arkansas
Tyler Weddle 2019
Oklahoma
Marty Barnett 2019
Colin Roberts 2020
Price Holmes, Batesville High School 2022
John Simmons, Marion School District 2023

Texas
John Mitchell 2019
Seth Ford 2020
Rachel Hayes – Denton Guyer HS 2021
Joey Heron, Alice High School 2022
Felicia Brock, College Station High School 2023

Louisiana
Jeremy Many- West Monroe HS 2021
Ryan Ojeda, West Feliciana High School 2023

Oklahoma
Chaz Bracci, Moore High School 2023


Region 3 – Rocky Mountain
Arizona
Nick Cornell  2019
Chris Musselman 2020
Ben Brandau, Red Mountain High School 2021
Bobby Davis, San Tan Charter School 2023

Colorado
Mark Carnes 2019
Shane King 2020
Justin Loudon, Vista Ridge High School 2021

Utah
Jordan Blanchard 2020
Drew Rykert, Cedar Valley High School 2021


Region 4 – Pacific
California
Nick Garcia 2019
Joe Morales 2020
CJ Del Balso, Beckman High School 2021
Humberto Medina, Ann Sobrato High School 2022
Michelle Toy, Bellarmine College Preparatory 2023

Hawaii
Joshua Roar 2019
Aaron Mendoza, Punahou School 2022


Region 5 – Northwest
Idaho
Josh Bravo 2019
Jason George 2020
Cade Ackley, Highland High School 2021
Jason DiStefano, Skyview High School 2022
Justin Burch, Canyon Ridge High School 2023

Montana
Mark Johnson 2019
Jon Barnhart, Richey School District 2021
Patrick Sargent, Malta High School 2023

Oregon
Josh Fagan 2019
Jacob Schauffler 2020
Rob Kassebaum, Central High School 2021
Dan Leary, Astoria High School 2022
Christi Smith-Ryan, Central Catholic High School 2023

Washington
Paxton Paynter 2020
Eric Gough, Kamiakin High School 2021
Ken Frisch, Evergreen High School 2022

Region 6 – Mid America
Iowa
Brian Lutter 2019
Preston Pedersen 2020
Jay M. Dahl, Waukee High School 2021
Ryan Arnold, Pleasant Valley HS 2022
Jake Lewis, Dallas Center-Grimes High School 2023

Kansas
Chris Bamberger 2020
Jeff Brull – Dodge City High School, USD 2021
Lee Weber, Rose Hill High School 2022

Missouri
Corey Roy 2019
Nick Hoth 2020
Randall D. Schrader, Savannah High School 2021
Brendan Gubera, Carl Junction High School 2022
Sean McCullough, McDonald County High School 2023

Minnesota
Amanda Berg 2019
Jessica Gest 2020
Mike Breyen – Elk River Area High School 2021
Lucas Hegland, St. Michael-Albertville High School 2022
Jeff Mumm, Lincoln HS 2023

Nebraska
Brandon Mimick 2019
Amber Burson 2020
Trent Clauson, Conestoga Public Schools 2021
Craig Secora, Omaha Westside High School 2022
Nick Crouse, Platteview High School 2023

North Dakota
Kyle Heinze, Kindred High School 2022

South Dakota
Kerry Brown, Brookings High School 2022


Region 7 – Great Lakes
Indiana
Jim Schwingendorf 2019
Scott Pherson 2020
Danny Struck, Jeffersonville High School 2021
Marty Mills, Center Grove High School 2022
AJ Grezenko, Hanover Central Community Schools 2023

Illinois
John Beerbower 2019
Doug Ludoph 2020
Jeff Lindeman, Loyola Academy 2021
Ryan Lott, Jersey Community High School 2022
Kevin Benages, Naperville North HS 2023

Kentucky
Tyler Matthews 2019
Andrew Hackney 2020
Ed Towle, Frederick Douglass High School 2021
Tyler Franklin, Murray High School 2023

Michigan
Joe Chiaramonte 2019
Ben Wojtas 2020
Rich Kirby, Ludington High School 2021
Adam Taylor, Chelsea High School 2022

Ohio
Mike Crissinger 2019
Adam Atallah 2020
Auggie Promersberger, St. Edward High School 2021
Daniel Wedding, Fitch High School 2022
Terrell Williams, Terrell Williams 2023

Wisconsin
Dean Matsche 2019
Michael Duehring 2020
Jimmy Litscher, St. Thomas More High School 2021
AJ Giovanetti, Notre Dame Academy 2022


Region 8 – Northeast
Maryland
Phillip Tran 2019
Marty Klingelhofer 2020
Eamon O’Liddy, Georgetown Prep 2022

Massachusetts
Brian Torres 2019
Nick Adams 2020
Bill McSheffrey, St John’s Prep 2021
Blayne Lapan, Williston Northampton School 2022
Steve Darling, Milton Academy 2023

New Hampshire
Michelle Hart-Miller
New Jersey
Nick Maruca 2019
Mike Skomba 2020
John Torrey, Princeton HS 2021

New Jersey
Robert Orrok, Rumson-Fair Haven Regional HS 2022
Joe McAuliffe, Red Bank Catholic HS 2023

New York
Nate Vankouwenberg 2019
John Martin 2020
ZaQuan Irby, Shaker High School 2023

Pennsylvania
Bill Marnich 2019
Brandon Peifer 2020
John Estok, William Penn Charter School 2021
Mike Adams, Altoona Area High School 2023

Connecticut
Brenden Ostaszewski 2019